17 stycznia 2014

Mój sposób na kontrolowanie wydatków

Ponad rok temu zaczęłam zastanawiać się na co tak naprawdę idą wszystkie pieniądze, które wydaje. Chciałam określić ile miesięcznie idzie na jedzenie, ile na kosmetyki i różne inne rzeczy. Długo szukałam sposobu aby nad tym zapanować i pewnego dnia trafiłam na wzorzec budżetu w Excelu. Niestety nie pamiętam już gdzie go znalazłam, jednak przez ostatni rok przeszedł on kilka modyfikacji i chciałabym dzisiaj przedstawić Wam moją wersję, którą możecie także dostosować do siebie.

Przez ostatni rok zapisywałam wszystkie swoje wydatki z podziałem na różne kategorie i teraz wiem ile potrzebuję minimum aby opłacić wszystkie rachunki i mieć co jeść przez miesiąc nie martwiąc się czy wystarczy mi pieniędzy.

W moim przypadku dobrze sprawdziło się zbieranie wszystkich rachunków, paragonów w oddzielnej przegródce portfela i co 2-3 dni siadałam do komputera i wrzucałam wydatki do tabeli, dzięki czemu na bieżąco wiedziałam jak wyglądają moje miesięczne wydatki i czy czasem nie jestem pod kreską. Jeżeli z jakichś drobnych wydatków nie dostałam rachunku, zapisywałam kwotę w telefonie z kategorią wydatku i także przenosiłam do tabeli.

Jeżeli chodzi o samą tabelę to jest tam podział zarówno na różne źródła dochodów i różne kategorie wydatków. Gdy dopisuję kolejną kwotę wchodzę w komórkę i dodaję kolejną składową, także oprócz ogólnej kwoty wiem jakie mniej więcej były kwoty poszczególnych zakupów. Zawsze zaznaczam sobie na jaśniejszy kolor kolumnę obecnego miesiąca aby nie pomylić się przy wpisywaniu.

Jeśli ktoś miałby ochotę sprawdzić jak wyglądają jego wydatki lub po prostu monitorować swój domowy budżet to TUTAJ możesz ściągnąć plik budżetu w Excelu i dostosować go do siebie. Jeśli zechcesz z niego skorzystać to daj znać w komentarzach.

To tylko wygląda tak strasznie, ale ten arkusz sporo mi pomaga. U mnie wersja papierowa by się nie sprawdziła, ponieważ nie wyobrażam sobie cały czas zmieniania danych lub dopisywania, a na koniec ręcznego przeliczania. Lubię, gdy pewne czynności wykonuje za mnie komputer i nie muszę zastanawiać się czy się nie pomyliłam.

Chętnie dowiem się jak Ty radzisz sobie z budżetem
i jakie masz sposoby na kontrolowanie wydatków.

10 komentarzy:

 1. Też przez jakiś czas prowadziłam taki plik w excelu. W końcu mi się znudziło, bo w sumie nic mi to nie dało, poza czystą wiedzą - nie ograniczyłam niczego, nie zauważyłam, ze mi pieniądze gdzieś przepadają bez sensu. Poza tym mam konto w mbanku, gdzie od jakiegoś czasu mogę kategoryzować wydatki, albo je dzielić (np. wypłatę z bankomatu mogę podzielić na kilka transakcji, żeby widzieć na co ją wydałam) i staram się tego pilnować, żeby w razie czego mieć wgląd :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój budżet jest dla dwóch osób razem prowadzony, więc przez konto nie miałabym takiej możliwości. Poza tym dzięki niemu widzę ile jestem w stanie odłożyć miesięczne, jakie są stałe wydatki itp.

   Usuń
 2. ja korzystam z Moneyzoom, taka chyba wersja dla laików, bo sam pomysł tworzenia czegoś w exelu trochę mnie zniechęca... pieniądze, exel... to dla mnie za dużo na raz surowych i stanowczych rzeczy :D

  OdpowiedzUsuń
 3. mój jedyny sposób na kontrolowanie rachunków to wlasnie ich zbieranie, których i tak czasami już nie jestem w stanie kontrolować... :( Czasami te sumy są tak ogromne, że mnie przerażają i wolę ich nie pamietać tylko potem jest problem "co się stało z pieniędzmi"? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo przydatny dla niektórych, aczkolwiek ja jestem bardzo oszczędnicka i wszystkie pieniązki składam na podróże:) ale czasem jest tak, że zaszaleję i kupie coś nadprogramowo drogiego, ale raz na jakiś czas chyba mozna;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Taki raport domowych wydatków jest bardzo przydatny ;) Dobrze, że poruszyłaś ten temat :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja no faktycznie można spróbować. Bardzo przydatne wskazówki. Też bym musiał zacząć kontrolować na co wydaję pieniądze..

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też prowadzę podobne zestawienie w excelu. Bardzo przydatna sprawa. Mam wrażenie że odkąd zaczęłam zapisywać wydatki, bardziej świadomie wydaję pieniądze. W przypadku dwuosobowego "gospodarstwa" to niezwykle ważne, żeby mieć kontrolę nad całością.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj ja mam problem z budżetem, kompletnie nie wiem na co idą moje pieniądze. Przeraża mnie trochę zapisywanie wszystkich wydatków, ale myślę, że zacznę od pogrupowania kwot na dane wydatki:)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...